Skanowanie 3D a drukowanie 3D

by Super User
Odsłony: 631

 

Jeżeli myślimy o skanowaniu dokumentów, czy też książek, to robimy to głównie w dwóch celach:

  • By wysłać to w formie elektronicznej.
  • By wydrukować plik, lub przesłać komuś do wydrukowania.

Jednak jaką rolę pełnią skanery 3D, dostępne np. na http://www.solveere.pl/uslugi/23-skanowanie-3d.html , jednego z liderów. Jaki związek ma skanowanie 3D z drukowaniem 3D?

 

  

 

Skanowanie 3D i jego związek z drukowaniem

Jeżeli mówimy o skanowaniu 3D, to rzadko celem robienia skanów jest drukowanie obiektów. Najczęściej skanuje się obiekty po to, żeby mieć je zapisane w formie wirtualnej. Skanowanie 3D wykorzystywane np. po to, żeby mieć kopie różnych obiektów muzealnych zapisanych w formie 3D.

Inna możliwość wykorzystania skanowania 3D to modyfikowanie projektów i wprowadzanie zmian „wirtualnie”, co jest znacznie tańsze, szybsze i prostsze niż drukowanie ciągle prototypów.

 

 

Oczywiście jeżeli skanujesz obiekt 3D to możesz go potem wydrukować. Pozostaje tylko jedno pytanie – po co miałbyś to robić? Ma to sens praktycznie tylko i wyłącznie gdy mówimy o domowym wykorzystaniu skanerów 3D, natomiast te urządzenia są wykorzystywane głównie w dziedzinach profesjonalnych. Tutaj natomiast wykorzystuje się je w innych celach.

Dlatego też powiązanie skanowania 3D i drukarek 3D jest bardzo niewielkie. Oczywiście wykorzystują one te same technologie, jednocześnie wykorzystuje się je zupełnie w innych celach. I używanie samego skanera bez wykorzystania drukarki jest możliwe i powszechne, co w przypadku klasycznych drukarek występuje rzadko.