Słownik pojęć SEO i SEM

by Super User
Odsłony: 1041

Każda branża posługuje się sobie właściwą terminologią, dlatego chcąc wejść w to środowisko należy poznać terminy jakimi się ono posługuje. Dla poszukujących usług SEM i SEO znajomość terminologii może także ułatwić rozmowy i pomoże zrozumieć kwestie, o których mówią przedstawiciele agencji i specjaliści od reklamy w wyszukiwarce. Aby to ułatwić prezentujemy słownik pojęć branży SEO i SEM.

 

Agencja SEM – jest to firma zajmująca się reklamą w wyszukiwarkach internetowych.

 

BAN – jest to permanentna kara nakładana na strony internetowa naruszające prawa lub regulamin Google. W efekcie otrzymania bana strona przestaje się wyświetlać w wynikach wyszukiwania i nie ma szans, aby znów się w nich pojawić i żadne pozycjonowanie w tym nie pomoże, konieczne będzie stworzenie nowej strony pod innym adresem www.

 

CPC – Cost per Click jest to jeden z najpopularniejszych modeli rozliczenia pomiędzy reklamodawcą a zleceniobiorcą. W tym modelu zlecający płaci zleceniobiorcy w zależności od rezultatów, w tym przypadku jednostką służącą do rozliczenia się jest pojedyńcze kliknięcie.

 

Duplicate content – jedna z największych zbrodni jaką można popełnić w zakresie pozycji strony internetowej, jest termin używany na określenie skopiowania treści z jednej strony internetową na drugą. Duplicate content może wystąpić także w obrębie tej samej witryny, jeśli na każdej podstronie znajdzie się ten sam tekst.

 

EdgeRank – jest to algorytm stosowany przez twórców Facebooka, jego zadaniem jest taki dobór treści, które będą wyświetlane na tablicy użytkownika, aby jak najbardziej odpowiadały one jego zainteresowaniom.

 

Filtr w wyszukiwarce - niekiedy spotkać się można z określeniem, że strona jest zafiltrowana. Oznacza to, że została na nią nałożona kara. Taka kara ma charakter czasowy, można się jej pozbyć jeśli właściciel strony internetowej usunie przyczynę nałożenia filtra. Efektem jego nałożenia są spadki pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Filtry dzielone są na algorytmiczne – nakładane automatycznie na podstawie działania algorytmów Google lub ręczne, nakładane przez pracowników Google. Więcej o ściąganiu filtra.

 

Google – największa i najbardziej znana wyszukiwarka internetowa. W Polsce korzysta z niej 96 na 100 użytkowników internetu.

 

 

Headline – nagłówek artykuły, tekstu reklamowego i tym podobne, lub slogan reklamowy. Jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi użytkownika, kliknięcie w reklamę czy link prowadzący do strony.