Dron w edukacji

by Super User
Odsłony: 3161

Przydatność dronów w edukacji

Początkowo drony uważane były jedynie za zabawkę oraz nowinkę technologiczną, jednak z czasem znalazły one coraz liczniejsze zastosowania, które sprawiają, że zdjęcia i filmy z dronów mogą mieć nieocenione znaczenie, tak w życiu codziennym jak i edukacji.

 

Drony wykorzystywane są między innymi:

 

  • w wojskowości do tworzenia formacji wojennych i prowadzenia bitew,

  • w filmie – do tworzenia niepowtarzalnych ujęć – wiele takich wspaniałych ujęć można znaleźć również na stronie – filmowanie dronem,

  • w fotografii – część fotografów weselnych ma w swojej ofercie również możliwość wykonania zdjęć z drona do albumu ślubnego.

 

To zaledwie jedne z nielicznych zastosować, jakie znajdują i mogą znaleźć drony. Między innymi znany Amerykański sklep internetowy – Amazon, testuje między innymi możliwość dostarczania zamówionych przez jego klientów paczek, właśnie za pośrednictwem dronów.

 

Filmy nakręcone z drona mogą także zostać wykorzystane w edukacji, dzięki ujęciom „z lotu ptaka” jakie zapewnia dron możliwie jest zwłaszcza podczas lekcji geografii przedstawienie uczniom omawianych zagadnień w formie nagrań.

 

Dron umożliwia również podglądanie życia wielu gatunków zwierząt, dzięki czemu może być przydatny, a właściwie zdjęcia i filmy wykonane za jego pośrednictwem – w nauce biologii.

Innym sposobem na zastosowanie drona w edukacji, jest nauka używania go podczas lekcji informatyki lub techniki, umiejętności tego typu mogą się bowiem okazać niezwykle przydatne w przyszłości.

Plastyka to kolejny przedmiot, na którym dron może znaleźć zastosowanie. Uchwycenie przez uczniów piękna okolicy, wykonanie zdjęć, a następnie ich obróbka w programie graficznym, to sposób na przeprowadzenie bardzo ciekawych i przydatnych zajęć plastycznych.

Okazuje się, że również antropolodzy, archeolodzy i historycy mogą wykorzystywać te nowoczesne urządzenia w swoich badaniach. W Wielkiej Brytanii przewidziano między innymi grant na zbadanie puszczy Amazońskiej i poszukiwania geoglifów. Jest to teren niezwykle trudno dostępny, a na dodatek bardzo rozległy, drony mogą znacznie ułatwić badania prowadzone na jego terenie. Latają niżej niż helikopter, są też zwrotniejsze i dają możliwość wykonania dużo dokładniejszych zdjęć niż mógłby je wykonać fotograf z pokładu helikoptera.

Jak widać dron to nie tylko zabawka, czy nowinka technologiczna, to urządzenie, które może znaleźć szerokie zastosowanie w nauce, na różnych poziomach edukacji, a odpowiednie ich wykorzystanie zależy wyłącznie od kreatywności edukatorów, to oni bowiem powinni odnajdować edukacyjne zastosowania nowoczesnych technologii, zarówno tych związanych z dronami, jak i wszelkimi innymi technologiami. Warto zatem na bieżąco śledzi nowości pojawiające się na rynku technologii i poszukiwać dla nich nowych zastosować, również, a może przede wszystkim w edukacji. Zaznajomienie młodzieży z nowymi technologiami jest bowiem we współczesnym świecie obowiązek osób zajmujących się edukacją, ich celem jest przygotowanie dzieci do życia i radzenia sobie w otaczającej ich rzeczywistości.

Drony wykorzystywane są głównie w celach rozrywkowych i promocyjnych. Dzięki nim możemy filmować z lotu ptaka oraz eksplorować do tej pory nieosiągalne dla naszego wzroku tereny. Dlatego właśnie największą zaletą drona jest fakt, że może on dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla człowieka. Mowa tu o dużych wysokościach oraz o nieprzyjaznym terenie. Z takich możliwości korzysta dzisiaj nauka. Te bezzałogowe statki wykorzystywane są między innymi podczas specjalistycznych badań na przykład na terenach podbiegunowych. Co więcej mogą posłużyć również jako szybki i tani sposób liczenia zwierząt w rezerwatach przyrody czy też umożliwiają dokonanie pomiarów warstwy ozonowej.

Dlaczego zatem drony zyskują na popularności?

Wydaje się, że główną przyczyną wzrostu zainteresowania tą technologią okazują się być w zasadzie nieograniczone możliwości tych latających statków. Do tego technologia produkcji na tyle się rozwinęła, że również ich dostępność na rynku i stosunkowo niewygórowana cena sprzyjają zakupom nie tylko przez instytucje edukacyjne czy firmy usługowych, ale również przez inwestorów prywatnych. Alternatywną okazuje się również zamawianie usług filmowania z powietrza, które dostępne są na przykład w tym miejscu - flydron.

Jakie funkcje posiadają drony?

Korzystanie z dronów staje się coraz łatwiejsze, głównie dzięki zmianom technologicznym. Do najważniejszych i najwyżej ocenianych funkcji tych urządzeń z całą pewnością zalicza się między innymi opcja:

  1. podglądu na żywo

  2. automatyczny powrót do domu

  3. czy wyznaczanie punktów na mapie przy użyciu GPS (z perspektywy amatora mogę stwierdzić, ze ta funkcja jest dużym ułatwieniem)